reklama

Tlak na ceny ropy sa stupňuje, ovplyvňujú ich sankcie aj „saudská kríza“

Posledný mesiac vidíme na trhu so severomorskou ropou Brent výrazný pád. Napriek tomu, že začiatkom októbra analytici odhadovali extrémny nárast ropy, najmä kvôli uvaleným sankciám na Irán od USA, ktoré nadobudli platnosť 4.11.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Fundament sa odvtedy diametrálne zmenil, a preto čierne zlato pokračuje v prepade. Pri nadobudnutí platnosti sankcií však môže cena ropy opätovne vystreliť.

Cena severomorskej ropy Brent sa klesla už na úroveň 68 USD za barel. Na rovnakej úrovni sa naposledy obchodovala v máji 2018. O negatívnu náladu na trhoch sa postaral najväčší výpredaj amerických akcií od roku 2011, ktorý viedol k sklamaniu investorov z hospodárskych výsledkov výrobcov čipov a následné posilnenie obáv z dopadu ciel a spomalenia hospodárskeho rastu v Číne na zisky amerických spoločností. Zrýchľujúca sa dynamika hospodárskeho rastu v Amerike sa posledný rok a pol spolupodieľala nielen na raste akciových trhov, ale aj na raste dopytu po komodite. Keďže vplyvom reštriktívnej monetárnej politiky klesá dopyt po investíciách, aktuálny výplach na akciových trhoch môže byť signálom oslabenia dopytu po „čiernom zlate“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K poklesu prispelo aj zvýšenie zásob surovej ropy o 6,3 milióna barelov, ktoré zverejnil Americký úrad pre energetiku (EIA). Pre ozrejmenie, išlo o piaty nárast za sebou. 

Poklesu napomáha aj napätie po vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího medzi USA a Saudskou Arábiou a ním spojená hrozba amerických sankcií. V tomto smere sa objavili aj špekulácie, že Rijád by mohol reagovať protiopatreniami. Táto možnosť zatiaľ ostáva otvorená, najmä pre zrejmú nechuť exekutívy USA ekonomicky zakročiť voči Saudskej Arábii, ktorá patrí k najväčším odberateľom amerických zbraňových systémov.

Saudi potvrdili, že chcú stabilizovať svetové energetické trhy a zvýšiť ťažbu ropy na 11 miliónov barelov denne zo súčasných 10,7 miliónov. Plánujú tak vykompenzovať pokles dodávok z iných krajín vrátane Iránu, ktorého ťažba podľa údajov kartelu dosahovala 3,87 miliónov barelov denne. Sankcie ovplyvňujú najmä Čínu, ktorá zastupuje najväčší dopyt po iránskej rope. Zastavenie dovozu komodity z krajiny znamená pre čínske rafinérie, že musia hľadať náhradný zdroj dodávok inde. Zatiaľ však plynie prechodné obdobie a Čína dopad sankcií ešte necíti. Saudi navyše oznámili, že v prípade potreby sú schopní dosiahnuť hranicu ťažby až 12 miliónov barelov denne, aj keď tento objem nedokáže pokryť úplne celý očakávaný výpadok. Aký dopad budú mať v konečnom dôsledku sankcie voči Iránu na ropný trh, bude jasnejšie až po skončení prechodného obdobia o pol roka,.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cena Brentu rástla posledné takmer tri roky, kedy sa obchodovala za extrémne nízkych 29 USD za barel. Avšak od 1. októbra, kedy hodnota vystúpila na 87 USD za barel, dosiahol cenový pokles už 22 percent za 6 týždňov.

Skutočný vývoj ceny ropy bude závisieť od reálneho objemu ropy, ktorý v dôsledku sankcií voči Iránu zmizne z trhu, ale aj vývoja geopolitických rizík a spomalenia ekonomického vývoja, ktoré by mohli priniesť oslabenie dopytu po rope. Navyše, niektorí investori sa obávajú aj rastúcich zásob ropy, keďže na niektorých kľúčových trhoch vrátane USA dnes ponuka prevyšuje dopyt. 

Patrik Mackových

Patrik Mackových

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som analytikom spoločnosti TopForex. Okrem práce so zameraním na technickú a fundamentálnu analýzu európskych a globálnych finančných trhov sa venujem ako kryptoanalytik analýzam kryptomien. Popri praxi si prehlbujem teoretické vzdelanie v oblasti financií, bankovníctva a investovania na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu