reklama

Eurozóna je takpovediac na dne. Najhoršie však je, že už nemá kam klesnúť

V svojich komentároch v poslednom období som spomínal, že Európska centrálna banka (ECB) pravdepodobne odloží zvyšovanie sadzieb, a to napriek tomu, že prvotný plán bol zvyšovať sadzby v lete 2019 a následne aj koncom roka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zhoršené výsledky a pokračujúce negatívne makroekonomické dáta so stále horšími prognózami dnes ďalej zvýšenie sadzieb znovu odďaľujú.

Prezident ECB Mario Draghi nedávno spomenul, že ECB spraví všetko pre podporu ekonomiky a stabilitu a že má dostatok nástrojov na efektívnu stimuláciu ekonomiky. Po pokračujúcich negatívnych číslach, najmä z hľadiska HDP a inflácie, je tu skutočne čas na činy. Zvyšovanie sadzieb by sa tým pádom mohlo odložiť.

ECB znížila odhad tohtoročného rastu ekonomiky v eurozóne na 1,1 percenta z očakávaných 1,7 percenta. Inflácia je stále na nízkych úrovniach a preto sa popri programe TLTRO, ktorý ECB má v pláne zaviesť, pravdepodobne opäť spustí aj kvantitatívne uvoľňovanie (QE) ako určitý stimul ekonomiky spolu s nízkymi sadzbami. Pokiaľ by bola inflácia konečne vyššia, čiže v blízkosti dlhodobého cieľa pri 2 percentách, až vtedy by sa mohlo začať so zvyšovaním sadzieb (tento fakt spomínala aj Merkelová).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Draghi síce spomenul, že majú dostatok nástrojov na stimuláciu, no pravdupovediac zase tak veľa ich nie je. Najlepší nástroj na podporu alebo spomalenie ekonomiky sú úrokové sadzby. A tie sú aktuálne na minimálnych úrovniach. Odloženie zvyšovania sadzieb síce je krátkodobé riešenie, no nemusí byť dlhodobo účinné. Potom je tu ďalšia možnosť, a tou je znižovanie do záporných čísel. Táto možnosť je stále reálnejšia, no nie najlepšia v čase, keď sú už nízke sadzby nejaký čas na takto nízkych úrovniach. Na znižovanie vážne nie je najlepší čas aj preto, že prípadná recesia v budúcnosti, s ktorou treba počítať po takmer 10-ročnej expanzii trhov, môže dostať eurozónu do patovej situácie. Na potenciálnu recesiu je ECB maximálne nepripravená a navyše nemá k dispozícii ani zníženie sadzieb ako hlavný nástroj, keďže tie sú na minimách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak to zhrniem, dnes nemáme v Európe vytvorený žiadny priestor na veľkú stimuláciu ekonomiky v podobe sadzieb. QE v eurozóne nie je tiež najúčinnejšie, vládne dlhy sú vysoké, a tak je pravdepodobný nákup najlepšie ohodnotených cenných papierov. Pokiaľ nebudú ani tieto nástroje účinné, tak možno Európe nezostane nič iné, len zaviesť nový nástroj, tzv. helicopter money... Ale to už bude úplne iná kapitola monetárnej politiky.

Patrik Mackových

Patrik Mackových

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som analytikom spoločnosti TopForex. Okrem práce so zameraním na technickú a fundamentálnu analýzu európskych a globálnych finančných trhov sa venujem ako kryptoanalytik analýzam kryptomien. Popri praxi si prehlbujem teoretické vzdelanie v oblasti financií, bankovníctva a investovania na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu