Všetko po starom. Rate cut je znova v hľadáčiku trhov

Autor: Patrik Mackových | 9.10.2019 o 9:48 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  86x

Aktivita v americkom výrobnom sektore dosiahla minulý týždeň 10-ročné minimum. Ako zareagovali akciové trhy?

Americký index ISM, ktorý meria podnikateľské prostredie z hľadiska výrobného sektora v USA, ukazuje, že došlo k zhoršeniu ekonomického výhľadu. V priebehu minulého týždňa sme zaznamenali pomerne rozsiahly výpredaj na akciových trhoch. Zo strany investorov bola očakávaná hodnota 50,1, avšak publikované boli oveľa horšie výsledky na úrovni 47,8. Správa spustila masívny výpredaj. Hranicu nad 50 nazývame „býčou“ pre trhy a dolár, naopak hranica pod 50 je „medvedia.“

Index ISM v nevýrobnom (non-manufacturing) sektore bol minulý štvrtok nemenej sledovaným – klesol na hodnotu 52,6 aj napriek tomu, že sa odhady pohybovali na úrovni 55. Pozrime sa na reakciu trhu. Negatívne dáta spočiatku priniesli pokles, ale následne trh, a to je preňho v súčasnosti charakteristické, zareagoval na zverejnené dáta rastom. Zamýšľate sa prečo? Dôvodom je to, že v momente narástla šanca na ďalší rate cut. Inými slovami, znižovanie sadzieb trhom. 

Analogická situácia nastala aj v piatok. Trh rovnako zareagoval na negatívne dáta nonfarm payrolls (počet vzniknutých pracovných pozícií za september bez segmentu poľnohospodárstva). Očakávané bolo číslo na úrovni 145-tisíc, ale realita bola iba 136-tisíc miest.

Pomoc od Fedu a ECB je zo strany akciového trhu očakávaná v takej miere, že aktuálne negatívne dáta sú „býčie“, pretože je pravdepodobnejší ďalší rate cut, prípadne kvantitatívne uvoľňovanie zo strany Fedu. Signifikantná bude reakcia Fedu. Ak by striktne odmietol ďalšie znižovanie sadzieb, tak by sme mohli byť svedkami ďalšieho poklesu. V posledných mesiacoch Fed trhu skoro vždy vyhovel. Prekvapí nás alebo bude všetko po starom?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.


Už ste čítali?