reklama

Za socializmu sme si mohli kúpiť menej ako dnes. Čísla hovoria jasne

Aj tri desaťročia po páde socializmu v novembri 1989 sa objavujú nostalgické tvrdenia časti obyvateľov, že za socializmu bolo všetko lacnejšie a dostupnejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Spolu s Centrom ekonomických a trhových analýz (CETA) sme sa pozreli na čísla a môžem jednoznačne povedať, že výsledok je jednoznačný: ľudia si dnes môžu dovoliť kúpiť a dopriať výrazne viac ako pred rokom 1989.

Kúpna sila je jednoznačne vyššia

Čísla hovoria úplne jasne: kúpna sila Čechov a Slovákov sa od roku 1989 zásadne zvýšila. Obyvatelia oboch štátov si dnes dokážu kúpiť výrazne viac. S výnimkou pár tovarov ide o násobky toho, čo si mohli kúpiť za socializmu. Konkrétne, zo základných potravín najviac vzrástla kúpna sila pri hydine (s dnešného priemerného príjmu si môžeme kúpiť 3,9 x viac hydiny ako z priemerného príjmu spred roku 1989), cukre (3,6 x), vajec (2,4 x) alebo párkov (1,6 x). Jedinou výnimkou zo základných potravín, pri ktorej je dnes kúpna sila obyvateľov slabšia ako v roku 1989 je mlieko – za socializmu sme si mohli kúpiť zhruba o 15 % viac polotučného mlieka ako dnes. Stredná a staršia generácia však dobre vie, ako vyzeralo balenie a dostupnosť tohto aj ďalších produktov. Za týmto stavom skutočne nie je prečo plakať.....

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Ešte sa musím vrátiť ku klasickému tvrdeniu, ako bolo mlieko lacné a stálo len 2 koruny. Áno, absolútne hodnoty cien boli nižšie. Avšak nižšie boli aj príjmy a ich kúpna sila, nehovoriac o dostupnosti tovaru, ktorý ľudia museli denne zháňať po známosti.

Česi si kúpia viac potravín, Slováci viac energií

Zaujímavé je, že vývoj kúpnej sily sa od rozdelenia spoločného štátu Čechov a Slovákov sa vyvíja odlišne. Česi si tri dekády po páde socializmu môžu z priemerného platu kúpiť o 36 % viac základných potravín ako Slováci. Výnimkou je len biele pečivo, ktorého si dnes Slováci kúpia viac ako obyvatelia Českej republiky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slováci si zase môžu dovoliť viac energií. Konkrétne z priemernej mzdy si môžeme kúpiť viac vody a zemného plynu (v prípade plynu je rozdiel takmer o 25 %). Zároveň spoločne platí, že vody aj plynu si môžeme dovoliť menej ako pred tridsiatimi rokmi. Voda je dnes pre Čechov dokonca drahšia viac než desaťnásobne. Zato elektrická energia vychádza v prepočte na mzdu dnes lacnejšie ako v osemdesiatych rokoch.

Dôležité je zdôrazniť, že euro v tomto vývoji nezohralo žiadnu rolu. To jednoznačne ukazuje vývoj cenových nárastov spred a po zavedení eura. Štruktúra výdavkov u oboch krajín je dnes takmer rovnaká, aj keď my platíme eurom a Česi korunou. V oboch krajinách platí, že po roku 1989 výrazne klesli náklady na potraviny a spotrebný tovar, naopak oveľa drahšie sú služby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak to zhrniem, aj 30 rokov po novembri 1989 naďalej platí, že životná úroveň Čechov a Slovákov od skončenia socializmu jednoznačne narástla. A nič na tom nemení ani fakt, že nominálne ceny pravidelne (a rôznym tempom) rastú. Ak niekto vyhlasuje opak, nerobí tak na základe faktov, ale pocitov, ktoré ešte stále rezonujú v časti obyvateľstva. Je úlohou nás ekonómov tieto mýty pomocou faktov vyvracať.

Patrik Mackových

Patrik Mackových

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som analytikom spoločnosti TopForex. Okrem práce so zameraním na technickú a fundamentálnu analýzu európskych a globálnych finančných trhov sa venujem ako kryptoanalytik analýzam kryptomien. Popri praxi si prehlbujem teoretické vzdelanie v oblasti financií, bankovníctva a investovania na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu