Za socializmu sme si mohli kúpiť menej ako dnes. Čísla hovoria jasne

Autor: Patrik Mackových | 15.11.2019 o 11:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  146x

Aj tri desaťročia po páde socializmu v novembri 1989 sa objavujú nostalgické tvrdenia časti obyvateľov, že za socializmu bolo všetko lacnejšie a dostupnejšie.

Spolu s Centrom ekonomických a trhových analýz (CETA) sme sa pozreli na čísla a môžem jednoznačne povedať, že výsledok je jednoznačný: ľudia si dnes môžu dovoliť kúpiť a dopriať výrazne viac ako pred rokom 1989.

Kúpna sila je jednoznačne vyššia

Čísla hovoria úplne jasne: kúpna sila Čechov a Slovákov sa od roku 1989 zásadne zvýšila. Obyvatelia oboch štátov si dnes dokážu kúpiť výrazne viac. S výnimkou pár tovarov ide o násobky toho, čo si mohli kúpiť za socializmu. Konkrétne, zo základných potravín najviac vzrástla kúpna sila pri hydine (s dnešného priemerného príjmu si môžeme kúpiť 3,9 x viac hydiny ako z priemerného príjmu spred roku 1989), cukre (3,6 x), vajec (2,4 x) alebo párkov (1,6 x). Jedinou výnimkou zo základných potravín, pri ktorej je dnes kúpna sila obyvateľov slabšia ako v roku 1989 je mlieko – za socializmu sme si mohli  kúpiť zhruba o 15 % viac polotučného mlieka ako dnes. Stredná a staršia generácia však dobre vie, ako vyzeralo balenie a dostupnosť tohto aj ďalších produktov. Za týmto stavom skutočne nie je prečo plakať.....

Ešte sa musím vrátiť ku klasickému tvrdeniu, ako bolo mlieko lacné a stálo len 2 koruny. Áno, absolútne hodnoty cien boli nižšie. Avšak nižšie boli aj príjmy a ich kúpna sila, nehovoriac o dostupnosti tovaru, ktorý ľudia museli denne zháňať po známosti.

Česi si kúpia viac potravín, Slováci viac energií

Zaujímavé je, že vývoj kúpnej sily sa od rozdelenia spoločného štátu Čechov a Slovákov sa vyvíja odlišne. Česi si tri dekády po páde socializmu môžu z priemerného platu kúpiť o 36 % viac základných potravín ako Slováci. Výnimkou je len biele pečivo, ktorého si dnes Slováci kúpia viac ako obyvatelia Českej republiky.

Slováci si zase môžu dovoliť viac energií. Konkrétne z priemernej mzdy si môžeme kúpiť viac vody a zemného plynu (v prípade plynu je rozdiel takmer o 25 %). Zároveň spoločne platí, že vody aj plynu si môžeme dovoliť menej ako pred tridsiatimi rokmi. Voda je dnes pre Čechov dokonca drahšia viac než desaťnásobne. Zato elektrická energia vychádza v prepočte na mzdu dnes lacnejšie ako v osemdesiatych rokoch.

Dôležité je zdôrazniť, že euro v tomto vývoji nezohralo žiadnu rolu. To jednoznačne ukazuje vývoj cenových nárastov spred a po zavedení eura. Štruktúra výdavkov u oboch krajín je dnes takmer rovnaká, aj keď my platíme eurom a Česi korunou.  V oboch krajinách platí, že po roku 1989 výrazne klesli náklady na potraviny a spotrebný tovar, naopak oveľa drahšie sú služby.

Ak to zhrniem, aj 30 rokov po novembri 1989 naďalej platí, že životná úroveň Čechov a Slovákov od skončenia socializmu jednoznačne narástla. A nič na tom nemení ani fakt, že nominálne ceny pravidelne (a rôznym tempom) rastú. Ak niekto vyhlasuje opak, nerobí tak na základe faktov, ale pocitov, ktoré ešte stále rezonujú v časti obyvateľstva. Je úlohou  nás ekonómov tieto mýty pomocou faktov vyvracať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?